Skipton Holy Trinity WW1

  • Gunner Herbert AIREY (Royal Field Artillery) B1:B24
  • Gunner John AKERS (Royal Garrison Artillery) 
  • Private Andrew Leo ANSLOW (Liverpool Regiment) 
  • Corporal William Reynolds ARMSTRONG (West Riding Regiment) 
  • Private Thomas ASHTON (Border Regiment) 
  • Private Ernest ASKEW (West Riding Regiment) 
  • Private Edgar ASTIN (East Yorkshire Regiment) 
  • Corporal William ASTLE (West Yorkshire Regiment) 
  • Pioneer Williamson AUSTIN (Royal Engineers) 
  • Private Arthur BAILEY (Royal Fusiliers) 
  • Private George Alfred BAILEY (West Riding Regiment) 
  • Private Harrison Milton BAILEY (London Regiment) 
  • Gunner John Thomas BAKER (Royal Field Artillery) 
  • Private Ernest BALDOCK (West Yorkshire Regiment) 
  • Private William BARBER (West Riding Regiment) 
  • A/Corporal Francis Arthur BARKER (West Riding Regiment) 
  • Private Robert BARKER (West Riding Regiment) 
  • Private Willie BARKER (East Yorkshire Regiment) 
  • Private William BARRACLOUGH (Royal Scots Fusiliers) 
  • L/Corporal Fred BARRETT (West Riding Regiment)
  • Private Jerome BARRETT (West Riding Regiment) 
  • Private John BARRETT (West Riding Regiment) 
  • T/2nd Lieutenant William Patrick BARRY (West Riding Regiment) 
  • Private Richard BARSON (West Riding Regiment) 
  • Corporal Percy BARTON (West Riding Regiment) 
  • Private Robert BATESON (Royal Lancaster Regiment) 
  • Gunner Charles BATLEY (Royal Garrison Artillery) 
  • Private Moses BAXTER (West Riding Regiment) 
  • Captain Basil Herbert Edwards BEADON (Royal Welsh Fusiliers)
  • Private Richard William BEARD (West Yorkshire Regiment) 
  • L/Corporal John William BEASLEY (Royal Lancaster Regiment) 
  • Private Harold BEBEE (West Riding Regiment) 
  • Private William Arthur BEBEE (London Regiment) 
  • Private Arthur BELL (Durham Light Infantry) (SD) 
  • Private Walter William BELL (Labour Corps) 
  • T/2nd Lieutenant Thomas Billows BELLAMY (Royal Lancaster Regiment) 
  • Private George Schorah BELLAS (West Riding Regiment) 
  • Captain Claude Denman BENNETT (West Riding Regiment) 
  • Private Colin James BERRISFORD (Sherwood Foresters) 
  • 2nd Lieutenant John Leslie BERRY (West Riding Regiment) 
  • Private Frank Crossland BILLOWS (Devonshire Regiment)
  • Rifleman Harry BIRCH (Rifle Brigade) 
  • Private Walter BIRCH (Border Regiment) 
  • Private John BIRKETT (West Riding Regiment) 
  • Private Ernest BISHOP (West Riding Regiment) 
  • Private Stephen BISHOP (West Riding Regiment) 
  • Private George BOND (West Riding Regiment) 
  • Private Walter Jardine BRANKER (West Riding Regiment) 
  • Private Charles BRANSTON (West Riding Regiment) 
  • Sergeant Alfred Charles BRIGGS (West Riding Regiment) 
  • Corporal Edmund Clifford BRIGGS (West Riding Regiment) 
  • Private William Gilbert BRIGGS (West Riding Regiment) 
  • L/Corporal James BRIGHT (Labour Corps) 
  • T/2nd Lieutenant Thomas Dugdale BROUGHTON (Yorkshire Light Infantry)
  • Private Henry BROWN (York & Lancaster Regiment) 
  • Private John BROWN (Royal Scots Fusiliers) 
  • Private John Henry BROWN (Northumberland Fusiliers) 
  • Sergeant John James BROWN (West Riding Regiment) 
  • Private Robert BROWN (Durham Light Infantry) 
  • 2nd Lieutenant Edmund Arthur BROWNSWORTH (Leicestershire Regiment) 
  • Regimental Sergeant-Major Shearing BROWNSWORTH (Leicestershire Regiment) 
  • Private Arthur Frederick BRUCE (West Yorkshire Regiment) 
  • Private William BURGESS (West Riding Regiment) 
  • Private Joseph BURKE (West Riding Regiment) 
  • Sergeant George William BURROWS (West Riding Regiment) 
  • 2nd Lieutenant Leonard Victor BURROWS (Sherwood Foresters) 
  • Sister Amy K. BUTCHART 
  • 2nd Lieutenant Cyril Frank BUTLER (Royal Field Artillery) 
  • Bombardier Samuel CAIRNS (Royal Garrison Artillery) 
  • Private Cyril CALVERT (West Riding Regiment) 
  • Private John CARROLL (East Lancashire Regiment) 
  • Private Patrick CARROLL (Labour Corps) 
  • T/2nd Lieutenant Gordon CARRUTHERS (West Riding Regiment) 
  • 2nd Lieutenant Thomas Wright CARSON (West Riding Regiment)
  • Private Ernest Edward CARTER (Northumberland Fusiliers) 
  • Private Sydney Emsley CARTER (West Riding Regiment) 
  • Private Frederick William CARTMAN (West Riding Regiment) 
  • Private Thomas Booth CARTMAN (West Riding Regiment) 
  • Corporal Wallace CASON (West Riding Regiment) 
  • Private John CHAPMAN (West Riding Regiment) 
  • Private Thomas Charles CHEW (Royal Lancaster Regiment)
  • Sergeant Charles Victor CHILD (West Riding Regiment)
  • Corporal John CHURCHMAN (West Riding Regiment) 
  • Private Arthur Joseph CLARK (Yorkshire Light Infantry) 
  • Private Clarence CLARK (Essex Regiment) 
  • Private Ennie CLARKE (West Riding Regiment) 
  • Private Tom CLARKE (Yorkshire Regiment) 
  • Private Arthur CLAYTON (West Riding Regiment) 
  • Private Hudson CLOUGH (Northumberland Fusiliers) 
  • Corporal Thomas William COCKSHOTT (Machine Gun Corps)
  • Sergeant William George COLE (Machine Gun Corps) 
  • Sapper Arthur Chivers COLES (Royal Engineers) 
  • Corporal Robert John COLES (West Yorkshire Regiment) 
  • Lieutenant William Henry COLES (Yorkshire Regiment)
  • 2nd Lieutenant Harold COLLEY (West Yorkshire Regiment) 
  • Private George COLLINS (Grenadier Guards) 
  • Private Tom Harry COPE (Yorkshire Regiment)
  • Private Arthur CORE (West Yorkshire Regiment)
  • Private Thomas CORE (Northumberland Fusiliers) 
  • L/Corporal John CORK (West Riding Regiment) 
  • Private Thomas CORK (Liverpool Regiment) 
  • Private Frank COUNTER (West Riding Regiment) 
  • A/Corporal Ernest COWGILL (Machine Gun Corps) 
  • Private Henry Douglas COWMAN (West Riding Regiment)
  • Private Harry COWPER (West Riding Regiment) 
  • Private Brian DALE (Essex Regiment) 
  • L/Sergeant Harold DAVIES (West Riding Regiment) 
  • Private Thomas Alexander DINSDALE (Yorkshire Light Infantry) 
  • Private George DOBBY (West Riding Regiment) 
  • Private Albert DONALD (West Riding Regiment) 
  • Private Tom DOWNES (West Riding Regiment) 
  • Private Frank DRIVER (East Lancashire Regiment) 
  • L/Corporal Tom Milner DRUMMOND (West Riding Regiment) 
  • Private John EASTERBY (Liverpool Regiment) 
  • A/Corporal Henry Ormerod EASTWOOD (18th Hussars) 
  • Private John EASTWOOD (East Yorkshire Regiment) 
  • Joseph EDMONDSON 
  • Private Thomas EDMONDSON (Labour Corps) 
  • L/Corporal William EGGLESTON (Coldstream Guards) 
  • H. ELLIOTT 
  • Private Percy ELLIOTT (West Riding Regiment) 
  • Private Spencer ELLIOTT (East Lancashire Regiment) 
  • Trooper Luke ELLISON (3rd/1st Scottish Horse) 
  • Private Joseph EMMOTT (Leicestershire Regiment) 
  • Private Thomas EMMOTT (Lincolnshire Regiment)
  • Private Tom Oldfield EMMOTT (West Riding Regiment) 
  • Private Bertie Phillip EMSLEY (London Regiment) 
  • Lieutenant Thomas FATTORINI (Royal Air Force)
  • Private Charles FENNERTY (West Riding Regiment) 
  • Stoker 1st Class Peter FERGUSON (Royal Navy) 
  • Private Edwin FIRTH (London Regiment) 
  • Lieutenant Henry Brian FISHER (Machine Gun Corps) 
  • Company Sergeant-Major John Allan FISHER (Canadian Infantry) 
  • Private Bernard FLETCHER (East Yorkshire Regiment) 
  • Gunner George William FLETCHER (Royal Garrison Artillery) 
  • Private James Clarence FLETCHER (Royal Scots Fusiliers) 
  • Corporal Ernest FOSTER (West Riding Regiment)
  • Private Thomas FOSTER (West Riding Regiment) 
  • Private Thomas FREEMAN (West Riding Regiment)
  • Private Frederick Parker FURNESS (West Riding Regiment)
  • L/Corporal Fred GALLAGHER (West Riding Regiment) 
  • Private James Watson GARWOOD (West Riding Regiment) 
  • Private George GELLING (West Riding Regiment) 
  • Corporal Walter Davis GIBSON (West Riding Regiment) 
  • Private Arthur GILL (West Riding Regiment) 
  • T/2nd Lieutenant Frank Hubert GILL (West Yorkshire Regiment) 
  • Private Clarence GIVIN (Canadian Infantry) 
  • Sergeant George Edward GODWIN (West Riding Regiment) 
  • Able-Seaman Benjamin Stringer GREAVES (Royal Navy) 
  • Private Jacob Carradice GREEN (West Riding Regiment) 
  • Private Harry GREENWOOD (West Riding Regiment)
  • L/Sergeant John GREGSON (West Riding Regiment)
  • Corporal Arthur HALE (Royal Berkshire Regiment) 
  • Private Wilfred HALL (West Riding Regiment)
  • Sergeant Claude HARDING (West Riding Regiment)
  • Private Fred HARDING (Canadian Mounted Rifles) 
  • Private Robert HARDISTY (West Riding Regiment) 
  • Private Edgar HARGREAVES (Manchester Regiment) 
  • Private George HARGREAVES (Tank Corps) 
  • Private John Robert HARGREAVES (Grenadier Guards) 
  • Private Maurice HARGREAVES (West Riding Regiment) 
  • Private Sam HARGREAVES (West Riding Regiment) 
  • Private Sydney Joseph HARGREAVES (West Riding Regiment) 
  • Corporal William HARRAGAN (Machine Gun Corps) 
  • L/Corporal William Cecil HARTLEY (London Regiment)
  • Private John Willie HAWKIN (West Riding Regiment) 
  • Gunner Arthur HAWKSWELL (Royal Field Artillery) 
  • Private Percy HAWKSWELL (Northumberland Fusiliers) 
  • Corporal Arthur HEBDEN (West Riding Regiment) 
  • Private James HEBDEN (York & Lancaster Regiment) 
  • G. HIGGINS
  • L/Corporal Harold HILLARY (West Riding Regiment)
  • Private Horace HILLARY (West Riding Regiment)
  • Private John HILLARY (West Riding Regiment) 
  • Private Edgar HINDLE (Northumberland Fusiliers0
  • L/Sergeant William Atkinson HODGSON (West Riding Regiment) 
  • A/Corporal James HODKINSON (West Yorkshire Regiment) 
  • Private John HOLMES (Army Pay Corps) 
  • Sergeant William Norman HOLMES (West Riding Regiment) 
  • Private John Henry HOOSON (North Staffordshire Regimen) 
  • Private John Arthur HOWARD (Seaforth Highlanders) 
  • L/Sergeant Ernest HOYLES (Canadian Infantry)
  • Corporal George HOYLES (West Riding Regiment) 
  • Private Richard HOYLES (East Lancashire Regiment) 
  • Private Arthur HUDSON (Canadian Infantry)
  • Rifleman Claude HURST (King’s Royal Rifle Corps) 
  • Private Norman HYDE (Worcestershire Regiment) 
  • Lieutenant John ILLINGWORTH (West Yorkshire Regiment) 
  • Corporal William Utley ILLINGWORTH (Canadian Infantry) 
  • Private Arthur INGHAM (Durham Light Infantry) 
  • Private Henry INGHAM (York & Lancaster Regiment) 
  • Private Thomas Edward INMAN (West Yorkshire Regiment)
  • Sergeant William IRELAND (West Riding Regiment) 
  • A/Corporal Ernest JACKSON (West Riding Regiment0
  • Private William JACKSON (Machine Gun Corps) 
  • Sergeant William Henry JENKINS (West Yorkshire Regiment)
  • Private William Henry JOHNSON (Machine Gun Corps) 
  • Private Charles Hugh JONES (Lancashire Fusiliers) 
  • Rifleman Walter Morrison JOWETT (New Zealand Rifle Brigade) 
  • Private Francis John KAY (West Riding Regiment) 
  • Private George Matthew KNIGHT (Coldstream Guards) 
  • Lieutenant Hedley KNOWLES (West Riding Regiment) 
  • Gunner William KNOX (Royal Field Artillery) 
  • Private Arthur LAMBERT (West Riding Regiment)
  • Private Thomas LANGMAN (West Riding Regiment) 
  • Private George LEATT (South African Infantry) 
  • Private James LEATT (Auckland Regiment)
  • L/Corporal Tom LEATT (Royal Berkshire Regiment) 
  • 2nd Lieutenant Charles Harold LEE (Royal Garrison Artillery) 
  • Private Frank LEE (West Riding Regiment) 
  • 2nd Lieutenant John Varley LEE (Royal Air Force)
  • Gunner Harold Ervine LEWTHWAITE (Royal Field Artillery)
  • Gunner Dean LISTER (Royal Garrison Artillery) 
  • Private Thomas LOBLEY (West Riding Regiment) 
  • Private John Gill LOWCOCK (York & Lancaster Regiment) 
  • Lieutenant Joseph William LUMB (West Riding Regiment) 
  • Private Harry Stoils LUMBY (West Yorkshire Regiment) 
  • Private Maurice LUND (West Riding Regiment) 
  • Private Arthur Tom LUTY (Yorkshire Regiment) 
  • Company Sergeant-Major Owen McDERMOTT (West Riding Regiment) 
  • Private Percy Evelyn MACEFIELD (Manchester Regiment) 
  • L/Corporal Ian MACKENZIE (Royal Marine Light Infantry) 
  • T/2nd Lieutenant John Caldwell McINTYRE (Yorkshire Regiment) 
  • T/Captain James Bruce MACKAY (West Yorkshire Regiment) 
  • A/Sergeant William Hector MAIR (West Riding Regiment) 
  • Private Alfred MARONEY (Coldstream Guards) 
  • Private George MASON (Army Service Corps)
  • Sapper George Hamin MASON (Royal Engineers) 
  • Private Thomas Kellett MASON Highland Light Infantry 
  • Private John Sydney MATTOCK (Northumberland Fusiliers) 
  • Private Harry MAUDSLEY (West Riding Regiment) 
  • Sergeant Herbert MAUDSLEY (West Riding Regiment) 
  • L/Corporal Edward METCALFE (West Riding Regiment) 
  • James METCALFE 
  • Private John Thomas METCALFE (West Riding Regiment) 
  • Private Joseph METCALFE (West Riding Regiment)
  • Gunner Robert George METCALFE (Royal Garrison Artillery) 
  • Private James Willie MIDDLETON (East Lancashire Regiment)
  • Rifleman John William MOORBY (King’s Royal Rifle Corps)
  • Private Henry Edward Charles Squire MOORHOUSE (West Riding Regiment)
  • Private William MOORHOUSE (Machine Gun Corps) 
  • Sergeant William Allan MURGATROYD (Royal Fusiliers) 
  • Private Frank MYERS (West Riding Regiment) 
  • Sergeant John William MYERS (West Riding Regiment) 
  • Private Fred Slinger NELSON (South Staffordshire Regiment) 
  • Private John NICHOLSON (West Riding Regiment) 
  • Private William NICHOLSON (Northumberland Fusiliers) 
  • Private William NUTTER (Northumberland Fusiliers) 
  • Private Harold OLDFIELD (West Yorkshire Regiment) 
  • R. OLDFIELD 
  • Private Richard Henry OLDFIELD (West Riding Regiment) 
  • Private Tom OLDFIELD (West Riding Regiment) 
  • Private William O'NEILL (West Riding Regiment) 
  • J. PARKER 
  • Corporal Thomas Reid PARKER (West Riding Regiment) 
  • Private Henry PARRINGTON (West Riding Regiment) 
  • Private James Henry PEEL (Yorkshire Light Infantry) 
  • Rifleman Thomas Benjamin PEEL (King’s Royal Rifle Corps) 
  • Rifleman Robin Charles PEFFER (London Regiment) 
  • Private Wilfred PENDLE (Durham Light Infantry) 
  • Private John PERCIVAL (West Riding Regiment) 
  • L/Sergeant George PHILLIP (West Riding Regiment) 
  • Private Ernest PLATT (Army Service Corps) 
  • Boy 1st Class Frank Reginald POLLARD (Royal Navy) 
  • Private John PRESTON (West Riding Regiment) 
  • Private William QUINN (3rd Dragoon Guards) 
  • Private William George RAMPLING (West Riding Regiment) 
  • Private Harry RILEY (West Riding Regiment) 
  • Private Thomas Henry RILEY (West Riding Regiment) 
  • Private John Robert RODWELL (West Riding Regiment) 
  • T/2nd Lieutenant William Albert RODWELL (Royal Engineers) 
  • Private Joseph ROGERS (West Yorkshire Regiment)
  • Private Harold ROWLEY (Northumberland Fusiliers) 
  • Wireless Telegraph Operator Sidney William RUDDERHAM (Royal Navy) 
  • Private David RUSSELL (2282) (West Riding Regiment) 
  • Private David RUSSELL (2431) (West Riding regiment) 
  • L/Sergeant John Willie RUSSELL (West Riding Regiment)
  • Sergeant Arthur Frederick RYDER (Yorkshire Light Infantry)
  • Private Garnett SCARTH (West Yorkshire Regiment) 
  • Gunner Harold SCOTT (Royal Field Artillery)
  • Private John SCOTT (Worcestershire Regiment) 
  • Rifleman Lewis SEDGWICK (King’s Royal Rifle Corps)
  • Gunner William Henry SEDGWICK (Royal Field Artillery) 
  • Gunner Ernest SHERWOOD (Royal Field Artillery) 
  • Private James SHUTTLEWORTH (Army Service Corps) 
  • Private Albert Edward SIMPSON (Labour Corps) 
  • Private William SIMPSON (West Riding Regiment) 
  • W. SINCLAIR 
  • Private Fred SMITH Royal Warwickshire Regiment 
  • F. J. SMITH 
  • L/Corporal Herbert SMITH (West Riding Regiment)
  • Private Joseph SMITH (East Lancashire Regiment) 
  • John William SMITH (West Riding Regiment) 
  • Private James William SMITH (Northumberland Fusiliers) 
  • Private John Edward SMITH (West Yorkshire Regiment)
  • Gunner Maurice SMITH (Royal Field Artillery)
  • Private Maurice SMITH (West Riding Regiment) 
  • Private Norman SMITH (West Riding Regiment) 
  • Private Percy Edgar SMITH (West Riding Regiment) 
  • William SMITH 
  • Private Willie SMITH (West Riding Regiment) 
  • John Richard SPENCER 
  • Private Robert SPENCER (West Riding Regiment) 
  • L/Corporal Herbert Cecil SPRINGTHORPE (Lincolnshire Regiment)
  • Private Charles STELL (Lancashire Fusiliers) 
  • W. STEPHENSON (Private Walter STENSON) (West Riding Regiment) 
  • Private Joseph Henry STEWART (West Riding Regiment) 
  • Private Albert Edward STOREY (West Riding Regiment) 
  • Sapper Thomas William STOREY (Royal Engineers) 
  • Sergeant Fred STORK (Machine Gun Corps) 
  • Sergeant Arthur STOTT (West Riding Regiment) 
  • Private Charles Arthur STOTT (West Riding Regiment) 
  • Private Harold SUGDEN (Northumberland Fusiliers)
  • Lieutenant Edward James Collis SUPPLE (West Riding Regiment) 
  • Corporal Alexander SUTHERLAND (Royal Army Service Corps) 
  • Private Arthur SWINDLEHURST (Northumberland Fusiliers) 
  • Gunner William TEMPEST (Royal Field Artillery) 
  • Private George THOMPSON Loyal North Lancashire Regiment 
  • Private Herbert THOMPSON (West Riding Regiment) 
  • Corporal James Tennant THOMPSON (West Riding Regiment) 
  • Private Fred THORNTON (West Riding Regiment) 
  • Private Frederic THORNTON (West Riding Regiment)
  • T/2nd Lieutenant Joseph Henry Banks THORNTON (Lancashire Fusiliers) 
  • Private William TOMLINSON (Australian Infantry) 
  • Private Albert TOON (West Riding Regiment) 
  • Herbert TOWN 
  • Gunner George Parker TOWNSON (Royal Field Artillery) 
  • Private Charles Lewin TRANTER (West Yorkshire Regiment) 
  • Private Walter TURNBULL (East Lancashire Regiment) 
  • Private Walter TURNER (Royal West Surrey Regiment) 
  • Stoker 1st Class John James TWEEDALE (Royal Navy) 
  • Private Fred TYRER (West Riding Regiment) 
  • Private Clifford George UNWIN (West Riding Regiment) 
  • Sergeant Jim UPTON (West Riding Regiment)
  • Private James M. VARLEY (West Riding Regiment) 
  • Rifleman John William VARLEY (King’s Royal Rifle Corps) 
  • Private Thomas WADE (South Lancashire Regiment) 
  • Private George Edward WALKER (Australian Machine Gun Corps) 
  • Private Horace WALKER (Australian Infantry) 
  • L/Corporal Thomas Edward WALKER (West Riding Regiment) 
  • Corporal Thomas William WALKER (West Riding Regiment) 
  • Private William WALLWORK (West Riding Regiment) 
  • Gunner Charles WARD (Royal Garrison Artillery) 
  • Private James WARD (West Riding Regiment) 
  • Private John WARD (Yorkshire Regiment) 
  • Private George WEBSTER (West Riding Regiment) 
  • Private Robert WEBSTER (Royal Army Service Corps) 
  • Private Lawrence Beaumont WESTERN (West Riding Regiment) 
  • Private Joseph Henry Bowers WHITEHEAD (West Riding Regiment) 
  • Private Joseph WHITHAM (Canadian Infantry) 
  • Private James Arthur WHITTAKER (Yorkshire Light Infantry) 
  • Private James Willie WHITTAKER (West Riding Regiment) 
  • Private Richard Dove WHITTAKER (West Riding Regiment) 
  • Private Wilfred Reginald WHITTAKER (East Yorkshire Regiment) 
  • Private John WIDDUP (West Riding Regiment) 
  • Private Harry WIGGAN (West Yorkshire Regiment) 
  • Private John WIGGAN (West Riding Regiment) 
  • Corporal William WILD (Machine Gun Corps) 
  • Private Frank WILKINSON (West Riding Regiment) 
  • L/Corporal John Wilson WILLAN (West Riding Regiment) 
  • Sapper George Arthur WILSON (Royal Engineers) 
  • Private Wilfred WILSON (West Yorkshire Regiment) 
  • PA363:A371rivate Edgar Roberts WRIGHT (Royal Fusiliers) 

 

 

Skipton Holy Trinity WW2

  • John Herbert Ashcroft
  • Philip Atha
  • Stanley Beck
  • Harry Bentley Clark
  • John Wm Dunford
  • Percy Edwards
  • Wynne Walton St George Gray
  • John Francis Grimshaw
  • Wm Halliday
  • John Edward Hole
  • Leslie Phillips
  • John Hugh Prichard
  • Stanley Roberts
  • Frank Hazelby Slater
  • James Jardine Vaulkhard
  • Francis Yarker

 

Skipton Holy Trinity Chinese War

  • Alexander Charles Birtwhistle LT RN

 

Skipton Holy Trinity Siege of Bhurtpore 1826

  • Lieut Joseph Tindal